Increasing youth workers competences in social inclusion and youth empowerment
Seminarium odbyło się w dniach 17-23 czerwca w Krakowie i zostało zorganizowane w ramach naszej akredytacji Erasmus+ w dziedzinie młodzieży na lata 2022-24. Wzięło w nim udział 20 pracowników młodzieżowych z 9 organizacji pozarządowych, w tym 4 osoby z naszego stowarzyszenia.
Celem seminarium było zwiększenie kompetencji pracowników młodzieżowych w zakresie włączenia społecznego i wzmocnienia pozycji młodzieży. Umożliwiło ono zarówno dostosowanie naszych metod pracy do zmieniających się okoliczności, udoskonalenie treści i efektywne podejście do kolejnych planowanych wymian (na różne tematy związane z włączeniem społecznym), jak i skuteczne wsparcie młodych ludzi podczas projektów wymiany młodzieży, objętych naszą akredytacją.
Seminarium obejmowało następujące tematy (nawiązując do zagadnień przyszłych wymian młodzieży):
– Zwiększenie szans europejskiej młodzieży na rynku pracy i lepsze dopasowanie do obecnych wyzwań,
– Wzmocnienie zaangażowania europejskiej młodzieży w społeczeństwo i promowanie włączenia społecznego,
– Odkrycie i analiza mniej oczywistych znaczeń włączenia społecznego i wzmocnienia pozycji młodzieży,
– Promowanie aktywnego uczestnictwa młodzieży w procesach demokratycznych, zwłaszcza głosowania w wyborach, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży spoza UE (np. Armenia, Ukraina itp.).
W efekcie seminarium wytworzyliśmy 2 główne rezultaty:
1. publikację POBIERZ zawierającą analizę naszego doświadczenia i wymiany wiedzy, a także tematy i narzędzia do wdrożenia w kolejnych wymianach,
2. dwa harmonogramy wymiany młodzieży o tematyce inclusion, które mogą być później wdrażane przez inne organizacje pozarządowe, do pobrania: Szentendre – Project i Youth programme Kraków
Działania seminarium, jak i cały nasz projekt, zostały sfinansowane przez Unię Europejską.