Go active!

13 marzec 2015

W dniach 7-13 marca 2015r., wraz z 5 innymi członkami Stowarzyszenia, miałyśmy okazję uczestniczyć w projekcie międzynarodowej wymiany młodzieży, realizowanym przez zaprzyjaźnioną grupę Bodrog, w ramach Programu Erasmus+.
Projekt odbył się  w malowniczej wsi Streda nad Bodrogom,  położonej na Słowacji, w  regionie słynącym z produkcji wina Tokaj. Przez cały tydzień mieszkaliśmy w pensjonacie  o bardzo wysokim standardzie. Co więcej, rodzinna atmosfera tego miejsca oraz ciepłe przyjęcie przez  gospodarzy, sprawiły iż czuliśmy się tam bardzo swobodnie i komfortowo.
W wymianie wzięło udział 30 osób z Polski, Litwy, Węgier oraz Słowacji. Przewodnim tematem projektu  była sytuacja młodych ludzi na rynku pracy.
Już pierwszego dnia, a w zasadzie kilka godzin po przyjeździe na miejsce,  mieliśmy szansę lepiej poznać się z innymi uczestnikami poprzez ciekawe gry i zabawy. Wieczorem odbyła się natomiast powitalna impreza integracyjna, dzięki czemu szybko przełamaliśmy pierwsze lody :)

Każdy kolejny dzień zaczynał się bardzo intensywnie. Zwykle pogoda dopisywała, zatem przeważnie rozpoczynaliśmy zajęciami na świeżym powietrzu, które dawały nam
  masę pozytywnej energii do działania. Z uśmiechem na twarzach, przystępowaliśmy więc do warsztatów, które za każdym razem przybierały inną formę. Mieliśmy okazję pracować zarówno w zespołach jak i wykazać się w pracy indywidualnej. W trakcie spotkań poruszane były kwestie takie jak korzystanie z funduszy unijnych, czy też zakładanie własnego biznesu. Podczas jednego z  zadań próbowaliśmy zdefiniować swoją własną ścieżkę kariery oraz określić niezbędne do jej realizacji umiejętności. Omawialiśmy również skuteczne sposoby poszukiwania pracy. Mieliśmy możliwość przeanalizowania swojego CV oraz naniesienia ewentualnych poprawek. Każdy zespół,  zaprezentował sytuację dotyczącą bezrobocia w danym kraju oraz sposobów jego zwalczania. Staraliśmy się znaleźć wspólne rozwiązania tego problemu oraz rozważaliśmy go również na poziomie europejskim. Międzynarodowy skład grupy, umożliwił nam doskonalenie komunikacji w językach obcych oraz poszerzenie świadomości kulturowej.
Pomimo intensywnego planu zajęć, znalazł się  również czas na przyjemności. Jednego popołudnia udaliśmy się na krótką wycieczkę do okolicznego zamku. Jednak i tam najpierw  pracowaliśmy nad  rozwijaniem własnych umiejętności, analizowaliśmy mocne i słabe strony potencjalnego pracownika oraz próbowaliśmy określić oczekiwania, jakie we współczesnym świecie stawiają nam  pracodawcy. Po skończonym zadaniu zwiedziliśmy zamek, słuchając ciekawych historii  przewodnika. Kolejnego dnia odbyła się wycieczka do- drugiego co do wielkości miasta Słowacji – Koszyce. Zwiedzanie miasta przeplatane było grą strategiczną, wymagającą pracy zespołowej.
Następną miłą niespodzianką okazała się wizyta w miejscowej winnicy, urozmaicona degustacją win.
Każdy dzień kończył się podsumowaniem, dyskusją i wspólną wymianą doświadczeń.

Podczas całego projektu, nawet wieczorami, nie było czasu na nudę :) Codziennie odbywał się wieczorek poświęcony  innemu państwu, dzięki czemu wzajemnie poznaliśmy kulturę i obyczaje panujące w krajach naszych nowych przyjaciół. Mieliśmy również przyjemność skosztowania tradycyjnych potraw i trunków oraz wspólnej, niezapomnianej zabawy. Należy też wspomnieć, iż wspólnie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet oraz 25-cio lecie Niepodległości Litwy.

Po powrocie z projektu, śmiało możemy stwierdzić, iż nazwa ‚GoActive!‚ nie wzięła się z przypadku.
Podczas tych siedmiu intensywnych dni, nie tylko skupialiśmy się na rozwoju osobistym oraz motywacji do działania, ale też nauczyliśmy się bardzo dużo o samych sobie, jednocześnie otwierając się na innych.  

Jednym z haseł, które szczególnie utkwiło nam w pamięci jest ‚Learning to learn’. To szerokie pojęcie uświadomiło nam , że praktycznie każdego dnia możliwym jest zdobycie jakiś nowych umiejętności.  Projekt ‚GoActive!’, był naszym pierwszym projektem i musimy przyznać, iż nie tylko spełnił nasze oczekiwania ale też miło nas zaskoczył, gdyż nie spodziewałyśmy się, że wrócimy do domu z aż tak ogromnym bagażem doświadczeń i pozytywnych wrażeń.

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć z wymiany autorstwa Łukasza Rogowskiego.

Martyna & Marlena

Comments are closed.