Moc Kultury

20 grudzień 2017

Projekt wymiany młodzieży Moc Kultury odbył się w dniach 9-17.11.2017 w Poroninie. Zrealizowany został w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży. Spędziliśmy ze sobą wspaniały czas i wierzymy, że wkrótce ponownie się spotkamy by razem pracować, poznawać się i uczyć. Czas spędzony razem pozwolił nam nawiązać bardzo dobre relacje, przyjaźnie i zachęcił nas do dalszych wspólnych działań. Obie grupy: ukraińska i polska, bardzo aktywnie uczestniczyły w projekcie. Ogromną rolę odegrali także liderzy, motywując młodzież oraz wspierając ich działania. Młodzież brała bardzo aktywny udział w projekcie m.in. przygotowując warsztaty, wieczory kulturowe, prezentacje. Najciekawsze elementy programu to zdaniem uczestników:

 

  • Warsztaty – Stereotypy – czas najwyższy je przełamać – prezentacja i dyskusja o stereotypach zakorzenionych w świadomości Polaków i Ukraińców
  • Warsztaty językowe – gry i zabawy językowe przygotowane przez obie grupy
  • Warsztaty w willi Atma
  • Wieczory narodowe przygotowane przez grupę polską i ukraińską

 

Cele, które udało nam się zrealizować:

– wzrost świadomości młodzieży na temat podobieństw i różnic związanych z aspektami kulturowymi

– nabycie nowych umiejętności i kompetencji artystycznych

– nauka języków

– zdobycie wiedzy na temat lokalnej kultury i historii

– zdobycie wiedzy nt. współczesnej sytuacji młodzieży w Polsce i Ukrainie.

– pobudzenie i nabycie kompetencji językowych uczestników poprzez udział w interaktywnych zajęciach z animacji językowej, które pozwolą na naukę nowego języka.

– poszerzenie wiedzy i zapoznanie młodzieży z historią lokalną i historią regionów, które reprezentują

– przełamanie barier kulturowych

– kontynuacja współpracy w celu realizacji kolejnych, wspólnych działań

– pobudzenie aktywności społecznej i obywatelskiej młodzieży.

Program współpracy polsko-ukraińskiej to doskonała okazja do współpracy, lepszego poznania się , przełamania barier. Takie spotkanie to chyba najlepszy sposób by młodzi ludzie nawiązali więzy przyjaźni, pozbyli się stereotypów i uprzedzeń, wspólnie pracowali i realizowali cele. Takie projekty z pewnością zaowocują lepszymi relacjami pomiędzy naszymi krajami, przyczynią się do większej otwartości i życzliwości w kontaktach. Liczymy, że program będzie kontynuowany i w kolejnej edycji rozszerzymy naszą współpracę o organizację spotkania również na Ukrainie, nasi partnerzy bardzo na to liczą.

Comments are closed.