Posko-Ukraiński Portret

11 czerwiec 2021
W dniach 1-8.09.2021 w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach gościli wraz z opiekunami uczestnicy bilateralnej wymiany młodzieży pt.  „Polsko-Ukraiński Portret”, łącznie 34 osoby z obu krajów. Głównym celem projektu było wspieranie wśród młodzieży postaw tworzących świadome społeczeństwo obywatelskie, szerzenie zasad demokracji bezpośredniej i pośredniej, idei społeczeństwa obywatelskiego, aktywizacji społecznej, możliwości zastosowań wolontariatu, promocja przedsiębiorczości oraz wymiana doświadczeń z rówieśnikami i przekazanie wiedzy i motywacji dalej, wśród rówieśników i społeczności lokalnych. Organizatorzy zadbali o różnorodne metody pracy, oparte na edukacji pozaformalnej, tj. warsztaty, gry, prezentacje, dyskusje, prace plastyczne, wieczory narodowe, spotkania z ekspertami, wizyty edukacyjne, zajęcia sportowe z lokalną młodzieżą, itp.
logo projektu
Uczestnicy w trakcie zajęć przygotowali między innymi publikację dla rówieśników z naszych krajów, poruszającą istotne tematy, zawierającą nasze przemyślenia, ciekawe linki, podpowiedzi, itp. Publikacja jest do pobrania  TUTAJ.

W trakcie pobytu obie grupy wzięły miedzy innymi udział w koncercie „Paderewskiemu Hołd Muzyką – cykl koncertów w 80. rocznicę śmierci wielkiego Polaka”, organizowane przez Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna.

20210904_182016Uczestnicy projektu udali się także z wizytą edukacyjną do pobliskiej Niecieczy aby z bliska przyjrzeć się współdziałaniu lokalnej społeczności, biznesu, kultury i sportu. Odwiedzili między innymi obiekty sportowe Bruk-Betu Termaliki, teatr oraz siedzibę głównego sponsora. Spotkali się także m.in. z trenerem Mariuszem Lewandowskim, który w przeszłości grał w ukraińskich klubach. Korzystając z okazji zwiedzili stadion, zagrali również w mini turnieju.
20210906_143950
W przedostatni dzień wymiany uczestnicy zorganizowali także bardzo ciekawą wystawę zdjęć, prac plastycznych i materiałów powstałych podczas wymiany. Wyświetlali także filmy oraz przygotowane na zajęcia prezentacje. Część z materiałów została następnie zabrana przez grupę Ukraińską i zaprezentowana kilka dni później lokalnym sympatykom w Żmerynce.

Krótki film promocyjno-edukacyjny – Youtube

Projekt został zrealizowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MENiS.

Więcej info na temat programu: wymianymlodziezy.frse.org.pl

Comments are closed.