Career architects

18 kwiecień 2015

logoCA

W związku z bardzo trudną sytuacją na rynku pracy wśród osób młodych tj. między 18 a 30 rokiem życiem w całej Europie, w wyniku licznych rozmów z naszymi parterami oraz w wyniku odkrycia wielkiego zainteresowania tym tematem na wcześniej realizowanych projektach, powstał pomysł na całkiem nowy projekt pt. „Career architects”, który w sposób bardzo konkretny skupiał się na wybranych tematach związanych z poszukiwaniem i rekrutowaniem się do pracy. Jego główne działanie – wymiana młodzieży miała miejsce w dn. 9-15 lipca br. a poprzedzona była spotkaniem liderów dwa tygodnie wcześniej. Oba działania realizowane były w Poroninie, przy dofinansowaniu z programu Erasmus+. Projekt miał na celu poszerzanie wiedzy i umiejętności młodzieży z krajów partnerskich, czyli Litwy, Słowacji, Węgier, Włoch oraz Polski, w zakresie komunikowania się z pracodawcą za pomocą różnych narzędzi, brania udziału w rozmowie rekrutacyjnej, sposobów szukania pracy z dużą świadomością na temat rekrutacji poprzez social media, job boards, job engines, współpracy z rekruterami, kreowania swojego wizerunku na rynku pracy, tworzenia CV, kreatywnego CV, listu motywacyjnego, obróbki dokumentów rekrutacyjnych, kreowania alternatywnych ścieżek kariery. Chcieliśmy, aby młodzież biorąca udział w projekcie i borykająca się z problemem zatrudnienia, nabrała pewności siebie w kwestiach będących obszarami pracy podczas wymiany. Jesteśmy przekonani, że po zakończonym projekcie „Career architects” uczestnicy mogą używać efektywniej dostępnych im metod szukania pracy, a w procesie rekrutacyjnym zaprezentują się jako świadomi siebie i swoich umiejętności pracownicy. Liczymy, że projekt ten dał młodym ludziom nadzieję na lepsze jutro, podniósł ich morale, a jednocześnie dał poczucie zjednoczenia z młodymi z innych krajów UE, którzy borykają się z tymi samymi problemami. To, z kolei, pozwoliło uczestnikom zawiązać przyjaźnie i stać się dla siebie naturalnym wsparciem.

W czasie trwania projektu Career architects stworzyliśmy blog podsumowujący naszą aktywność. Po każdym dniu grupy z poszczególnych krajów miały za zadanie umieścić na blogu krótkie podsumowanie dnia. Blog można zobaczyć na stronie: http://careerarchitects.blogspot.com.

Następnym efektem uzyskanym po wspólnej zabawie na wieczorku Polskim jest krótki słowniczek zwrotów w języku polskim dla obcokrajowców, który może być użyty w kolejnych projektach w celu zapewnienia dostępu do podstawowej wiedzy i umiejętności językowej podczas wymiany. Inspiracją do stworzenia słowniczka był konkurs wymowy języka polskiego, który odbył się na pierwszym wieczorku kulturowym i cieszył się wielkim zainteresowaniem jak i zaangażowaniem uczestników. Słowniczek dostępny jest do pobrania tutaj: Słownik-podstawowych-zwrotów-w-języku-polskim

Wynikiem naszej wspólnej pracy jest też zebranie w osobny dokument wskazówek w zakresie budowania własnej kariery – również do pobrania tutaj: How-to-build-a-successful-career

Podczas naszych warsztatów stworzyliśmy również poniższą listę linków przydatnych w szukaniu pracy oraz przygotowaniu CV:

1. http://europass.org.pl/

2. https://www.youtube.com/watch?v=YOKYsddbxBQwywiad radio krakow career

3. http://www.linkedin.com/

4. www.monster.com

5. www.xing.com

6. https://www.freepdfconvert.com/

7. http://smallpdf.com/compress-pdf

W trakcie projektu zabiegaliśmy o zapewnienie widoczności i promocji naszych działań poprzez kontakt z lokalnymi mediami. W tym celu pojawiła się min. informacja w tarnowskim portalu informacyjnym: http://tarnus.pl/?page=artykul&id=9319 .

Uczestnicy wymiany spotkali się także z dziennikarką Radia Kraków. Zapis wyemitowanej rozmowy można odsłuchać tutaj:

 

Stworzyliśmy także tradycyjnie krótki film promujący nasz projekt, który można zobaczyć w naszym kanale Youtube:

Projekt został dofinansowany w ramach programu Erasmus+ (nr umowy 2015-1-PL01-KA105-013912) EU flag-Erasmus+_vect_POS

Comments are closed.