Szkolenie EVS Akcji 2

3 kwiecień 2006

Szkolenie EVS Akcji 2

Konstancin k/Warszawy, 31.03.-02.04

 

W dniach 31 marca – 2 kwietnia uczestniczyłem w szkoleniu \”Jak zostać organizacją goszczącą zagranicznych wolontariuszy w ramach Akcji 2 Programu MŁODZIEŻ – Wolontariat Europejski (EVS)\”, które odbyło się w miejscowości Konstancin – Jeziorna pod Warszawą. Było to szkolenie zorganizowane przez Narodową Agencję Programu Młodzież, którego celem było przekazanie szczegółowych informacji o Wolontariacie Europejskim, jego filozofii, założeniach, warunkach udziału, procedurach i korzyściach, jakie może on przynieść Naszej organizacji. Ponadto dowiedziałem się jak opracować listy intencyjne (HEI) oraz zapoznałem się z wnioskami o fundusze i specyfiką projektu wolontariackiego. Wolontariat Europejski (European Voluntary Service) jest jedną z części Programu Unii Europejskiej MŁODZIEŻ (Akcja 2). O idei Wolontariatu Europejskiego można przeczytać na stronie www.youth.org.pl.

Z racji tego, że grupą docelową szkolenia były osoby, które w swoich organizacjach mają zajmować się goszczeniem wolontariuszy, większość zajęć odbywała się w formie warsztatowej. Ponadto prowadzący szkolenie profesjonalni trenerzy, mający doświadczenie w działaniach Akcji 2 Programu Młodzież, przekazywali cenne wskazówki ułatwiające realizację pierwszych projektów. Oprócz zdobywania cennych, praktycznych informacji związanych z tematem szkolenia miałem okazję nawiązać wiele nowych kontaktów z organizacjami z całej Polski – podobnie jak SIR zainteresowanych edukacją nieformalną, wolontariatem i realizowaniem fantastycznych pomysłów i inicjatyw młodzieżowych.
Dzięki czasowi spędzonemu na warsztatach, dyskusjach z uczestnikami i wskazówkami trenerów Stowarzyszenie Inicjatyw Regionalnych jest lepiej przygotowane do rozpoczęcia działań w ramach Akcji 2 Programu Młodzież.

 

Tomasz Bednarek

Comments are closed.