FAIR PLAY

30 październik 2004

Fun Against Intolerance and Racism

– Power Lies in Active Youth

Wymiana młodzieży zatytułowana : „F.A.I.R. P.L.A.Y.- fun against intolerance and racism  – power lies in active youth” odbyła się w Białym Dunajcu w dniach: 22 -30 października 2004 roku. Jak już sama nazwa podpowiada tematyka nawiązywała zarówno do tematyki bardzo poważnej, jaką niewątpliwie są problemy rasizmu i nietolerancji wciąż obecne w społeczeństwach europejskich jak i tematyki bardziej frywolnej – sportu. Do wziecia udziału w owym spotkaniu zaprosiliśmy reprezentantów z zaprzyjaźnionych organizacji młodzieżowych z Włoch, Turcji oraz Litwy, którzy podobnie jak i my dostrzegli potrzebę konwersacji na poważne tematy jak i również chęć poznania nowej kultury i ludzi.

Do działań które według naszej oceny wywarły najznamienitszy wpływ na kształcenie interkulturowe i indywidualny rozwój uczestników zaliczyć należy w pierwszej kolejności wizytę i zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, wspólne dyskusje, połączone z omówieniem konkretnych przykładów nietolerancyjnego bądź nawet rasistowskiego zachowania zaczerpniętych z naszych społeczności. Ponadto istotnym składnikiem naszej wymiany były wspólne wieczory narodowe, podczas to których uczestnicy mieli znakomitą okazje na poznanie zupełnie nowych kultur i nawiązanie ciekawych znajomości.
Wydaje nam się, iż udało się nam unaocznić naszym kolegom i koleżankom z zagranicy jak niepokojącym zjawiskiem może być nietolerancja wobec innych kultur i ras i do czego takie postawy mogą prowadzić i do czego w przeszłości już wielokrotnie prowadziły.

Ponadto jesteśmy w pełni przekonani, iż od jak najlepszej strony udało nam się zaprezentować walory polskiej kultury ( także i tej regionalnej góralskiej) dając przy tym także możliwość zaprezentowania naszym gościom ich kultury.

Dla wielu uczestników wymiany było to jedno z pierwszych doświadczeń kontaktu z obywatelami państw europejskich. Wymiana wpłynęła w sposób kształcący, poprzez nabieranie doświadczeń w kontaktach z ludźmi reprezentującymi odmienne poglądy, państwa i kultury. Na własnej skórze uczestnicy mogli się przekonać np. jak wyznawcy Islamu podchodzą do ścisłej diety wykluczającej jedzenie wieprzowiny lub jak mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego podchodzą do życia tzn. synchroniczne pojęcie czasu, radość życia lub też wreszcie jak w praktyce wygląda życie ludzi, których stereotypy mieli zakodowane w świadomości.

Osoby interesujące się aktywnie sportem miały okazje zobaczyć na własne oczy styl i technikę jakiej uczą się on małego ludzie w tak znakomitych krajach sportu jak Litwa, Polska, Włochy czy Turcja. Do dyscyplin sportu które grano na spotkaniu należały: piłka nożna, koszykówka oraz tenis stołowy. Po meczach często wymieniano doświadczenia oraz każdy uczestnik starał się podzielić sztuczkami technicznymi, jakich nauczył się grając w swoim kraju.

Na spotkaniu z piłkarzami klubu KS Cracovia, młodzi piłkarze tego klubu mieli okazje wymienić poglądy na temat futbolu europejskiego. Ich, często, rówieśnicy z zagranicy pytali, ale równie często byli pytani przez profesjonalistów o różne aspekty piłki w ich krajach.

Odbyliśmy również spotkanie z Grupą Lekkoatletyczną „Elite Cafe”, którą tworzą wybitni polscy lekkoatleci. Podczas spotkania mieliśmy przyjemność odbycia rozmowy z:

Pawłem Czapiewskim – mistrzem Europy w biegu na 800 m.

Yareda Shegumo–halowym rekordzistą Polski w biegu na 3000m.

Projekt zakończyliśmy wielkim sukcesem, i już teraz planujemy jego kontynuację w przyszłości.

Zapraszamy do Galerii!

Comments are closed.